خورشت قیمه جا افتاده و خوشمزه با نکات ویژه و کلیدی

خورشت قیمه جا افتاده

خورشت قیمه جا افتاده یک خورشت خوشمزه و عالی و صدالبته یک خورشت اصیل و سنتی ایرانی است و کمتر کسی را می بینیم که خورشت قیمه دوست نداشته نباشد یعنی هیچ ایرانی اصیلی پیدا نمی شود که عاشق این خورشت اصیل و شناسنامه دار نباشد.

این خورشت قیمه در تمامی مراسم های مذهبی، مراسم مهمانی ها و شادی ها وجود دارد تقریبا تمام رستوران ها در غذاهای روزانه اشون این خورشت قیمه را دارند. در ادامه مطلب طرز تهیه خورشت قیمه را به طور کامل همراه با نکات ویژه و کلیدی برای شما شرح داده ایم.

مواد لازم برای 4 نفر

گوشت خورشتی: 400گرم

پیاز: یک یا 2 عدد

پیاز داغ دو قاشق غذا خوری

لپه: یک پیمانه

زردچوبه، فلفل و نمک: به مقدار لازم

رب:۳ تا ۴ قاشق غذاخوری

زعفران دم کرده: ۳ قاشق چای‌خوری

چوب دارچین 2 تکه

سیب زمینی خلالی: به مقدار مورد نیاز با توجه به ذائقه شخصی (به طور معمول ۴ عدد متوسط)

لیمو عمانی: ۳ عدد

Gheymeh stew - خورشت قیمه جا افتاده و خوشمزه با نکات ویژه و کلیدی

نکات ویژه و کلیدی برای خورشت قیمه جا افتاده

نکاتی مهم در مورد پخت قیمه وجود دارد که اگر شما به تمامی این نکات ها توجه کنید می توانید یک خورشت قیمه جا افتاده و فوق العاده خوشمزه را در خانه درست کنید.

نکته مهم در مورد پیاز

پیاز تقریبا در تمامی خورشت ها استفاده می شود و در واقع یکی از طعم دهنده ی اصلی غذاست. علاوه بر اینکه پیاز را در ابتدا با گوشت تفت دهیم بلکه اضافه کردن دوباره پیاز داغ در اواخر پخت، باعث لعاب دار شدن بهتر خورشت شما می شود.

Gheymeh stew2 - خورشت قیمه جا افتاده و خوشمزه با نکات ویژه و کلیدی

نکته مهم در رابطه با گوشت

خورشت قیمه را می توانید با گوشت مرغ یا با گوشت قرمز تهیه کنید اما نکته قابل توجه اینجاست که در خرد کردن گوشت قیمه دقت کنید که یک اندازه و ریز باشد و در قیمه از گوشت درشت یا استخوان دار استفاده نکنید و اگر از گوشت قرمز استفاده می کنید بهتر است فیله و یا گوشت راسته باشد و اگر هم از گوشت مرغ استفاده می کنید از سینه مرغ استفاده کنید.

Gheymeh stew6 - خورشت قیمه جا افتاده و خوشمزه با نکات ویژه و کلیدی

نکته مربوط به لپه

لپه را بهتر است 24 ساعت قبل خیس کنید و چندین بار آب آن را عوض کنید تا نفخی آن گرفته شود یا اگر خیس کردن لپه فراموش شود باید در ظرفی جداگانه آن را یک ربع یا 20 دقیقه بجوشانید تا نفخ و کف آن گرفته شود حواستان باشد لپه را کامل نپزید در این صورت موقع اضافه کردن به گوشت لپه له می شود.

برای اینکه از دیر پز یا زود پز بودن لپه مطمعن شوید مقدا کمی از آن را بپزید تا متوجه شوید چه مدت زمان برای پخت نیاز دارید.

اگر می خواهید خورشت قیمه را با مرغ تهیه کنید حتماً لپه را در قابلمه ای جداگانه بپزید و بعد به مرغ اضافه کنید، چون مرغ خیلی زودتر از لپه می‌پزد، اما اگر خواستید خورشت قیمه را با گوشت قرمز تهیه کنید می‌توانید لپه و گوشت را با هم بپزید

Gheymeh stew3 - خورشت قیمه جا افتاده و خوشمزه با نکات ویژه و کلیدی

لیمو عمانی ها

برای اینکه بتوانی سریعتر تلخی لیمو را بگیری آن را به مدت 5 دقیقه در آب جوش بجوشانید و آب آن را عوض کنید، دو سه بار اینکار را انجام دهید.

برای خورشت قیمه بهتر است از لیموعمانی زرد رنگ استفاده کنید تا رنگ خورشت تیره نشود، چون لیمو تیره برای خورشت قورمه سبزی استفاده می شود. و برای اینکه خورشت شما تلخ نشود لیمو عمانی را همیشه در اواخر 20 دقیقه ی باقی مانده به خورشت اضافه کنید.

Gheymeh stew1 - خورشت قیمه جا افتاده و خوشمزه با نکات ویژه و کلیدی

چوب دارچین

سعی کنید در اواخر پخت خورشت قیمه به جای پودر دارچین از خود چوب دارچین استفاده کنید تا موقع سرو بتوانید آن را از خورشت خارج کنید.

اضافه کردن پودر دارچین باعث می شود رنگ خورشت تیره شود.

Gheymeh stew5 1 - خورشت قیمه جا افتاده و خوشمزه با نکات ویژه و کلیدی

طرز تهیه خورشت قیمه

1. در ابتدای کار پیاز نگینی خرد شده + 4 قاشق روغن مایع + گوشت + زردچوبه + فلفل سیاه را به مدت بک ربع تفت می دهیم تا رنگ گوشت تغییر کند. سپس آب جوش را به اندازه ای اضافه کنید که یک بند انگشت بالاتر از مواد باشد چون این خورشت قیمه خورشت پر آبی نیست. اجازه دهید با شعله ملایم گوشت کامل بپزد.

اگر در اواسط پخت احساس کردید آب خورشت کم است فقط می‌توانید آب در حال جوش اضافه کنید.

2. در این زمان لپه را که از شب قبل خیس کردید آب آن را خالی کنید و جداگانه 20 دقیقه بپزید تا کف آن خارج شود زیرا کف آن باعث کدر شدن رنگ خورشت می شود و سپس به گوشت اضافه کنید. اگر لپه دیر پز باشد در اواسط پخت به گوشت اضافه کنید ولی اگر زود پز باشد بعد از پخت گوشت می توانید اضافه کنید، تا لپه تا آخر پخت له نشود.

3. سپس در 20 دقیقه آخر 2 قاشق غذاخوری رب را همراه با پیاز داغ در کمی روغن تفت داده و به خورشت اضافه کنید و همچنین آبلیمو + لیمو عمانی + پیاز داغ + گلاب + چوب دارچین + زعفران + نمک را اضافه کنید و اجازه دهید خورشت ریز جوش بزند در این مرحله لازم نیست زیاد خورشت را هم بزنید. اگر چاشنی‌ها را زودتر اضافه کنیم باعث می‌شود گوشت نپزد.

در انتهای پخت چوب دارچین را خارج کنید.

وقتی خورشت روغن انداخت و لیمو عمانی‌ها نرم شدند، قیمه آماده است.

4. سیب زمینی‌ها را هم خلالی و سرخ کنید یا از چیپس خلالی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Main Menu