فایده کیسه آب گرم _ زمان استفاده از کمپرس سرد و گرم برای درم و تورم

فایده کیسه آب گرم

کیسه آب گرم به عنوان یک کمپرس سرد و گرم یک وسیله کاربردی در زندگی روز مره است و فواید بسیار زیادی دارد که در ادامه مطلب به آن ها پرداختیم. استفاده از این کمپرس برای تمامی افراد در رده های سنی مختلف مناسب است، کیسه های آب گرم ابعاد و شکل های گوناگونی دارد و حتی به عنوان کمپرسو آب سرد هم می توانید استفاده کنید کافی است کیسه را درون یخچال قرار دهید و پس از مدتی آن را بر روی محل مورد نظر برای تسکین درد قرار دهید.

آیا تا به حال کمپرس گرم یا کیسه یخ را برای تسکین درد و تورم آرتروز و یا گرفتگی های عضلانی امتحان کرده اید؟ برای اطلاعات مهمی که باید در مورد آنها بدانید با ادامه مطلب با ما همراه باشید.

کمپرس چیست؟

کمپرس یا همان کیسه آب گرم پارچه ای است که با فشار بر ناحیه ای ار آسیب دیده بدن برای تسکین درد و تورم اعمال می شود و معمولا برای مدتی در محل مورد نظر نگه داشته می شود و می توان بصورت گرم یا سرد و یا خشک و مرطوب استفاده کرد، در برخی موارد نیز کیسه آب گرم با داروهای گیاهی نیز قابل استفاده است.

روزانه تعدادی از ورزشکاران و افرادی که فعالیت بدنی زیادی دارند دچار گرفتگی عضلانی و یا کوفتگی می شوند اولین اقدامی موثری که انجام می دهند از کمپرس آب سرد و گرم استفاده می کنند. البته باید توجه کرد که درمان خود سرانه به هیچ عنوان توصیه نمی شود و بهتر است قبل از اقدام برای استفاده از کمپرس آب سرد و گرم از سطحی بودن و یا مزمن بودن آسیب اطمینان حاصل کنیم. بدین منظور لازم است ابتدا نوع آسیب را بشناسیم سپس با توجه به آن از کمپرس آب سرد یا کمپرس آب گرم استفاده کنیم.

The benefit of a spa bag3 - فایده کیسه آب گرم  _ زمان استفاده از کمپرس سرد و گرم برای درم و تورم

کمپرس گرم چه مزایایی دارد؟

1.تنش و استرس عضلانی را کاهش می دهد

کمپرس گرم تنش و استرس عضلانی را کاهش می دهد، گرما درمانی احساس آرامش بخش و راحتی بیشتری به ناحیه آسیب دیده می دهد.

  1. باعث بهبود جراحات می شود

گرما باعث افزایش جریان خون در بدن می شود، و روند بهبود صدمات و درد ناشی را آسیب را سریعتر می کند.

  1. سفتی بدن را تسکین می دهد

سفتی بدن می تواند حرکت و انعطاف پذیری شما را محدود کند. گرمای ناشی از کمپرس داغ یا دوش آب گرم یک درمان خوب است که می تواند ماهیچه های سفت را شل کند.

  1. تسکین درد و اسپاسم

درد یا اسپاسم بدن ممکن است در نتیجه فعالیت بیش از حد یا تمرین بخشی از بدن باشد که بدن افراد به مدت طولانی بدون تمرین نگه داشته شده است . گرما درمانی می تواند به شل شدن ماهیچه های سفت شده و تسکین تورم کمک کند.

کمپرس سرد چه مزایایی دارد؟

1.تسکین درد اضافی بدن

یک مطالعه نشان داد شرکت کنندگانی که گردن خود را با کیسه های یخ بسته بودند، علائم گردن درد را کاهش دادند

2. بعد از تمرین ماهیچه ها را دوباره احیا می کند

استفاده از کمپرس سرد به ترمیم ماهیچه ها کمک می کند. یک بررسی از مطالعات نشان داد که کرایوتراپی یا سرما درمانی در 80 درصد از مطالعات تجزیه و تحلیل شده به کاهش درد عضلانی کمک کرده است.

تعریف کرایوتراپی (سرما درمانی)

به روش درمانی گفته می شود که در آن بخشی از بدن بیمار یا کل بدن او در سرمادرمانی یا کرایوتراپی در معرض سرما و کاهش دما قرار می گیرد که قدرت سیستم هدایت عصبی (مدیریت تحرک در بدن) را کاهش می دهد.

اثر متابولیک : سوخت و ساز بدن کاهش می یابد و برای ریکاوری ورزشکاران خوب و مفید است اما باید در مورد آن مراقب بود تا اثراتی سخت را به وجود نیاورد.

این مطالعه همچنین نشان داد که 71 درصد از افراد ورزشکار آنالیز شده با سرما درمانی بهبود یافتند.

3. بافت های مفاصل، و ماهیچه ای آسیب دیده را تسکین می دهد

کمپرس سرد می تواند التهاب را که بیشتر باعث درد می شود را کاهش دهد، رگ به رگ شدن و کبودی را تسکین دهد. اگر پیچ خوردگی مچ پا را با کمپرس سرد درمان کنید، بهبود آن حدود یک هفته طول می کشد.
این درمان همچنین می تواند به آسیب های مکرر فشار مانند:

التهاب پلانتار: تورم ناحیه کف پا که به جلوی پا و پاشنه متصل شده است و باعث درد شدید پاشنه پا می شود.

آتل ساق پا: التهاب بافت استخوانی اطراف استخوان درشت نی، تاندون ها و ماهیچه ها

سندرم تونل حفره ای: شامل کشش یا فشار بر عصب، ایجاد ضعف در دست، درد در ساعد، یا سوزن سوزن شدن و بی حسی در انگشتان کوچک

انگشت ماشه: قفل شدن دردناک هنگام خم شدن یا راست کردن انگشتان

تاندونیت: متورم شدن تاندون در اثر آسیب

سندرم تونل مچ دست: فشردن عصب میانی باعث سوزن سوزن شدن، بی حسی یا درد در بازو و دست می شود.

The benefit of a spa bag4 2 - فایده کیسه آب گرم  _ زمان استفاده از کمپرس سرد و گرم برای درم و تورم
  1. روند بهبودی جراحت را تسریع می کند.

همانطور که سرما درمانی به کاهش تورم کمک می کند، می تواند به نرم شدن بافت شما نیز کمک کند تا عملکرد شما در انجام حرکات ورزشی بهبود دهد.

چه موقع باید از کمپرس گرم استفاده کرد؟

The benefit of a spa bag1 - فایده کیسه آب گرم  _ زمان استفاده از کمپرس سرد و گرم برای درم و تورم

از کمپرس اب گرم برای موارد زیر استفاده کنید:

کاهش سفتی بدن

شل کردن عضلات

تحریک گردش خون

گرفتگی عضلات

تسکین دهنده ماهیچه ها و مفصل

استفاده از کمپرس گرم روی مفصل دردناک آرتروز می تواند سفتی مفاصل را کاهش داده، ماهیچه های اطراف آن را شل کرده و گردش خون را تحریک کرده و دامنه مفصل را بهبود بخشد.

چه موقع باید از کمپرس سرد استفاده کرد؟

کمپرس سرد معمولاً برای کاهش درد با بی حس کردن ناحیه آسیب دیده و کاهش تورم و التهاب استفاده می شود.


هنگامی که آرتریت شما باعث احساس سوزش در مفاصل شما می شود، استفاده از کمپرس سرد یا کیسه یخ می تواند درد را بی حس کند. اگر مفاصل شما متورم است (که اغلب باعث سفتی و درد مفاصل می شود، کمپرس سرد می تواند تورم و درد را کاهش دهد.

دانستن تفاوت استفاده از کمپرس گرم و کمپرس سرد بسیار مهم است، استفاده از گرما یا سرما درمانی برای کنترل درد آرتروز می تواند تسکین دهنده باشد فقط کافیست بدانید کدام را در چه زمانی انتخاب کنید.
هر دو کمپرس سرد و گرم کاربرد مناسب خود را دارند و استفاده از هر کدام به اشتباه ممکن است وضعیت شما را بدتر کند. اگر مفصل شما قبلاً قرمز و تحریک شده است ، از گرما استفاده نکنید. اگر مفصل شما سفت است و حرکت شما را محدود کرده است، از سرما استفاده نکنید.


به یاد داشته باشید که گرما ماهیچه ها را شل می کند و سرما التهاب و درد را کاهش می دهد.

طرز درست کردن کمپرس گرم در خانه

The benefit of a spa bag2 - فایده کیسه آب گرم  _ زمان استفاده از کمپرس سرد و گرم برای درم و تورم

کمپرس گرم پایه

اگر نمی خواهید از کمپرس های آماده از داروخانه ها و یا فروشگاه ها خریداری کنید می توانید کمپرس گرم را در خانه تهیه کنید چند روش برای این کار وجود دارد.

یک قابلمه ی تمیز را با نیمی از آب پر کنید و روی حرات گرم کنید تا به دمای ایده ال برسد و سپس یک حوله تمیز را با آب گرم شده خیس کنید و آب آن را بگیرید و حوله را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید.

کمپرس گرم معطر

یک جوراب تمیز را با مقداری برنج خشک پخته نشده، جو دو سر یا لوبیا پر کنید برای معطر شدن کمپرس از گیاهان از جمله اسطوخودوس، مریم گلی، نعناع، دارچین می توانید اضافه کنید که اثر آرامش بخش بیشتری داشته باشد. برای گره کردن جوراب به اندازه کافی جا بگذارید تا راحتتر گره خورد و باز نشود.

بعد از بسته بندی آن را به مدت 30 ثانیه در مایکروویو گرم کنید و بررسی کنید اگر کمپرس شما گرم شد آن را بیرون آورید و اگر هنوز گرم نشده آن را به مدت 10 ثانیه دیگر گرم کنید تا اشباع از دما باشد سپس کمپرس را روی ناحیه دردناک قرار دهید اگر داغی کمپرس را زیاد حس می کنید آن را بردارید و اجازه دهید کمی از داغی بیافتد.

بطری

یک باطری را از آب گرم که دمای آن مناسب باشد بریزید و به هنگام دردهای قاعدگی زیر شکم قرار دهید تا با حس گرمایی درد زیر شکم را کاهش دهید.

طرز درست کردن کمپرس سرد در خانه

یک حوله تمیز را در آب سرد خیس کرده و در یک کیسه قابل بسته بندی شده قرار دهید و کیسه را به 10 الی 15 دقیقه در فریز بگذارید.

کمپرس سرد الکلی : افزودن الکل به آب از یخ زدگی کامل آن جلوگیری می کند و در نتیجه باعث ایجاد کمپرس سرد نرم و راحت می شود.

یک فنجان آب را با یک دوم فنجان الکل را در کیسه قابل بسته بندی بریزید و مخلوط کنید و کیسه را به مدت چند ساعت یا یک شب در فریز قرار دهید.

نکات قابل توجه

با توجه به اینکه کیسه آب گرم ماهیچه های دردناک را تسکین می دهد برای استفاده از این کمپرس توصیه های زیر را بخاطر بسپارید:

از صدمه زدن یا سوزاندن پوست با کمپرس گرم خوداری کنید.

برای جلوگیری از سوختگی می توانید یک حوله یا پارچه بین پوست و کمپرس قرار دهید.

روی بریدگی ها و قسمت های آسیب دیده بدن از گرما استفاده نکنید.

از حرارت دادن بیش از 20 دقیقه در یک نقطه خودداری کنید.

هنگام استفاده از دستگاه های سرما درمانی موارد زیر را به خاطر بسپارید:

حوله یا پارچه ای را بین پوست و کمپرس قرار دهید تا از تحریک و آسیب پوست جلوگیری شود.

در صورت داشتن مشکلات گردش خون از سرما درمانی استفاده نکنید.

از کمپرس سرد بیش از 20دقیقه استفاده نکنید اگر پوستتان بیش از حد سرما را احساس کرد کمپرس را بردارید.

هنگامی که پوست بسیار بی حس ، لکه دار، قرمز روشن، یا تاول زد فورا کمپرس سرد را حذف کنید.

هنگام استفاده از کمپرس گرم یا سرد همیشه پوست خود را برای تغییر رنگ، بثورات یا تاول ها بررسی کنید تا از صدمات پوستی جلوگیری کنید.

آیا خطرات احتمالی برای کمپرس گرم وجود دارد؟

اگر به درستی مورد استفاده قرار نگیرد، خطر سوختگی وجود دارد. در این روش درمانی باید از درجه حرارت دما استفاده شود که زیاد داغ نباشد.
گذشته از آن، دمای بسیار بالا می تواند خطر گسترش عفونت را افزایش دهد. همچنین مهم است که به خاطر داشته باشید که این روش درمانی بیش از 20 دقیقه در یک زمان مناسب نیست زیرا می تواند بافت های پوست شما را بسوزاند.
اگر تورم بعد از درمان افزایش یافت، درمان را متوقف کنید. در صورت عدم بهبود علائم پس از چند روز درمان، به پزشک خود مراجعه کنید.


آیا خطرات احتمالی برای کمپرس سرد وجود دارد؟

سرما درمانی که مستقیماً روی پوست اعمال می شود یا برای مدت طولانی می تواند باعث آسیب عصبی، بافتی یا پوستی شود. اگر این درمان در دو روز به التهاب یا آسیب کمک نکرد ، با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین ضروری است توجه داشته باشید که سرما درمانی توصیه نمی شود که مستقیماً روی پوست شما اعمال شود. اگر شما یک ورزشکار حرفه ای هستید ، می توانید از اتاقهای سرما درمانی بدن، غوطه ور کردن بدن در آب سرد یا ماساژ یخ برای کاهش آسیب عضلانی ناشی از ورزش که می تواند منجر به تاخیر در شروع عضلات شود، استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Main Menu