7 روش ساده برای سفید کردن طبیعی دندان ها در خانه

سفید کردن دندان ها

بهترین روش های که می توانید برای سفید کردن دندان ها خود انجام دهید استفاده از ترفندهای خانگی است، این ترفندها با اثر بخشی بیشتر هیچ گونه عارضه جابی ندارد.

نوشیدن نوشابه، شراب، قهوه، سیگار کشیدن و خوردن غذاها همه اینها می تواند دندان های شما را لکه دار و زرد کند. بنابراین برخی هزینه های زیادی را برای درمان بلیچینگ کردن دندان (سفید کردن دندان) پرداخت می کنند که علاوه بر هزینه بلیچینگ در بلندمدت به سلامت دندان‌ها نیز آسیب می‌رساند.

برای داشتن دندان سفید از مواد شیمیایی سفید کننده اجتناب کنید در این مقاله گزینه های زیادی را که طبیعی و بی خطر هستند فهرست شده است:

علت زرد شدن دندان ها چیست؟

برخی از غذاها می توانند مینای دندان را که بیرونی ترین لایه دندان شما است لکه دار کنند. علاوه بر این، تجمع پلاک روی دندان های شما می تواند باعث زرد شدن آنها شود، این نوع تغییر رنگ را معمولاً می توان با استفاده از سفید کننده ها درمان کرد.

با این حال، گاهی اوقات دندان ها زرد به نظر می رسند زیرا مینای سخت فرسوده شده و عاج زیر آن نمایان می شود. عاج طبیعی بافتی زرد رنگ و استخوانی است که در زیر مینای دندان قرار دارد.

teeth whitening3 - 7 روش ساده برای سفید کردن طبیعی دندان ها در خانه

عوامل متعددی باعث کدر شدن دندان ها می شود :

مصرف انواع مواد غذایی و نوشیدنی ها از جمله قهوه، چای

استفاده از قند و کربوهبدارات ساده

استعمال دخانیات

عوارض جانبی برخی داروها و دهانشویه ها

افزایش سن به احتمال بیشتر باعث زرد شدن دندان ها می شود

عوامل ژنتیک

مصرف زیاد فلوراید

بی توجهی به بهداشت دهان و دندان

خشکی مزمن دهان با کمبود بزاق دهان

7 ترفند خانگی برای سفید کردن دندان ها

اگر می خواهید بدون قیمت های بالا، دندان های سفید و درخشانی داشته باشید می توانید با استفاده از مواد ساده و رایج خانگی مانند جوش شیرین، روغن نارگیل، آب لیمو،اسانس ها، نمک و میوه و سبزیجات و موارد دیگری که در خانه وجود دارد راهکاری برای سفید شدن دندان ایجاد کنید.

1.استفاده از روغن نارگیل

Teeth whitening 2 - 7 روش ساده برای سفید کردن طبیعی دندان ها در خانه

استفاده از روغن یک داروی سنتی هندی است که منظور بهبود بهداشت دهان و دفع سموم از بدن استفاده می شود. روغن نارگیل علاوه بر خاصیت آن برای پوست و مو برای سفید کردن دندان ها نیز بسیار مفید است. اسید لوریک موجود در این روغن التهاب را کاهش می دهد و باکتری های که باعث ایجاد پلاک در دندان و زردی دندان می شود را از بین می برد و همچنین باعث خوش بو شدن دهانتان می شود.

روغن نارگیل یک انتخاب بسیار محبوبی است زیرا طعم دلپذیری دارد و مزایای سلامتی بیشتری را دارد.

استرپتوکوک موتانس یکی از انواع اولیه باکتری های دهان است که باعث ایجاد پلاک و التهاب لثه می شود. شستشوی روزانه با روغن کنجد به طور قابل توجهی استرپتوکوکوس موتانس را در بزاق کمتر از 1 هفته کاهش می دهد.

مواد لازم:

روغن نارگیل ارگانیک به میزان لازم

طرز تهیه: 1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل را با انگشت روی دندان های خود به مدت 15 تا 20 دقیقه بمالید. البته حواستان باشد که روغن را نبلعید و سپس دهان خود را با آب بشویید و بعد مسواک بزنید.

هر روز صبح از روغن نارگیل برای سفید کردن دندان ها می توانید استفاده کنید.

2.جوش شیرین و آبلیمو

Baking soda and lemon juice - 7 روش ساده برای سفید کردن طبیعی دندان ها در خانه

بی کربنات سدیم، که معمولاً به عنوان جوش شیرین شناخته می شود، یک ماده رایج است که تقریباً در هر آشپزخانه ای یافت می شود. جوش شیرین جزء مواد اولیه محبوب در خمیردندان های تجاریست و دارای خاصیت سفید کنندگی قابل توجهی دارد. این ماده با ایجاد محیط قلیایی در دهان و کاهش اسیدیته از رشد باکتری ها جلوگیری می کند، و لکه های سطحی روی دندان ها را پاک می کند.

خمیر دندان های حاوی جوش شیرین نسبت به خمیر دندان های بدون جوش شیرین در از بین بردن لکه های زرد دندان موثر تر است هرچه غلظت جوش شیرین بیشتر باشد، تأثیر آن بیشتر می شود.

مواد لازم:

1 قاشق چایخوری جوش شیرین

1 قاشق چایخوری آب لیمو

مسواک

طرز تهیه:

جوش شیرین و آب لیمو را مخلوط کنید و با مسواک تمیز این خمیر را روی دندان های خود بمالید و اجازه دهید 2 تا 3 دقیقه بماند و سپس دهان خود را با آب بشویید.

آب لیمو کمی اسیدی است و به از بین بردن تغییر رنگ دندان ها کمک می کند، همچنین یک عامل ضد عفونی کننده طبیعی است.

هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید؟

در ابتدا دو بار در هفته این روش را به کار بگیرید و بعد هر ۷ تا ۱۰ روز یک بار از این روش برای سفید کردن دندان خود استفاده کنید.

احتیاط:

دقت کنید که بیش از 2 تا 3 دقیقه روی دندان نگه ندارید.

3.استفاده از پراکسیدهیدرژن

Teeth whitening2 1 - 7 روش ساده برای سفید کردن طبیعی دندان ها در خانه

پراکسید هیدروژن یک عامل سفید کننده طبیعی است که باکتری های دهان شما را نیز از بین می برد، در حقیقت مردم سالها از پراکسید هیدروژن برای ضدعفونی کردن زخم ها به دلیل توانایی آن در از بین بردن باکتری ها استفاده می کردند. همچنین بسیاری از محصولات سفید کننده تجاری حاوی پراکسید هیدرژن با غلطت بسیار بالاتری هستند.

مسواک زدن با خمیردندان تجاری حاوی جوش شیرین و پراکسید دو بار در روز منجر به 62 درصد سفید شدن دندان ها در 6 هفته می شود. از پراکسید هیدرژن هم به عنوان دهانشویه قبل از مسواک زدن می توانید استفاده کنید و یا با جوش شیرین ترکیب کنید تا یک خمیر دندان سفید کننده شکل بگیرد.

روش اول

مواد لازم:
هیدرژن پراکسید 2 تا 3.5 درصد: 1 فنجان

آب مقطر: یک فنجان

طرز تهیه:

یک کاسه بردارید و در آن هیدرژن پراکسید و آب مقطر را با هم مخلوط کنید و ترکیب را به مدت 30 تا 40 ثانیه غرغره کرده و سپس از دهانتان خارج کنید و دهان خود را با آب بشویید.

2 بار در هفته این روش خانگی را به کار بگیرید.

روش دوم

راه دیگر استفاده از پراکسید هیدروژن مخلوط کردن آن با جوش شیرین برای تهیه خمیردندان است. 2 قاشق چایخوری پراکسید هیدروژن را با 1 قاشق چایخوری جوش شیرین ترکیب کرده و به آرامی دندان های خود را با این ترکیب مسواک بزنید

احتیاط:

مخلوط زیر را به هیچ وجه نبلعید. علاوه بر این ترفند زیر را هر روز به کار نگیرید.

غلظت زیاد هیدرژن پراکسید یا استفاده بیش از حد، باعث تحریک لثه و حساسیت دندان شود.

استفاده از این خمیر خانگی را هفته ای 1 یا 2 بار استفاده کنید، زیرا استفاده بیش از حد مینای دندان را خراب می کند.

4. زردچوبه

Teeth whitening3 2 - 7 روش ساده برای سفید کردن طبیعی دندان ها در خانه

خاصیت ساینده ملایم این گیاه به از بین بردن لکه های عمیق از دندان ها کمک می کند و همچنین دندان ها و لثه های شما را قوی تر و عاری از میکروب های ناسالم می کند.

1 قاشق چایخوری زرد چوبه

مسواک

مقداری پودر زردچوبه را روی مسواک بریزید و دندان های خود را مسواک بزنید و اجازه دهید 2 تا 3 دقیقه روی دندان هایتان بماند و سپس دهان خود را خوب بشویید و بعد از آن با خمیر دندان معمولی خود مسواک بزنید.

هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید؟

استفاده یکبار از این روش خانگیفورا نتیجه می گیرید، در صورت لزوم بعد از چند روز این کار را تکرار کنید.

5. میوه و سبزیجات بخورید

رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات برای سلامتی بدن و دندان های شما مفید است البته این مورد نمی تواند جایگزین مسواک زدن شوند، جویدن میوه و سبزیجات پلاک دندان را از بین می برد. توت فرنگی،آناناس دو میوه ای هستند که به سفید شدن دندان های شما کمک می کند.

توت فرنگی

طرز تهیه:

برای استفاده از این روش خانگی برای سفید کردن دندان ها، یک توت فرنگی تازه را خرد کنید و خوب له کنید و آن را با یک قاشق چای خوری جوش شیرین ترکیب کنید و این مخلوط را روی دندان های خود بکشید و اجازه دهید ترکیب به مدت چند دقیقه روی دندان ها بماند. سپس دهانتان را بشویید و با خمیر دندان مسواک بزنید.

می‌توانید از این روش خانگی یک بار در هفته استفاده کنید.


آناناس

آنزیم موجود در آناناس بنام پروملین در از بین بردن لکه های دندان بسیار موثرتر است، البته هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد خوردن آناناس همین تأثیر را دارد یا نه ؟

teeth whitening1 - 7 روش ساده برای سفید کردن طبیعی دندان ها در خانه

6. از لکه های دندان قبل از ایجاد شدن جلوگیری کنید

با بالا رفتن سن افراد دندان ها نیز به طور طبیعی زرد می شوند و شما می توانید با رعایت بهداشت دهان و دندان و رژیم غذایی خوب از ایجاد لکه روی دندان ها جلوگیری کنید

مصرف غذاهای و نوشیدنی های که به آن ها رنگ مصنوعی افزوده می شود محدود کنید.

قهوه شراب قرمز، نوشابه و توت های تیره دندان ها را لکه دار می کند.

این بدان معنا نیست که باید کاملاً از آنها اجتناب کنید، فقط استفاده از آن ها را محدود کنید.

علاوه بر این، دندانهای خود را تقریباً 30 دقیقه پس از مصرف یکی از این غذاها یا نوشیدنی ها مسواک بزنید تا تأثیر آنها بر رنگ دندان شما محدود شود.

علاوه بر این، از کشیدن سیگار و جویدن تنباکو خودداری کنید، زیرا هر دو باعث تغییر رنگ دندان می شوند.

مصرف قند خود را کاهش دهید

برای داشتن دندان های سفید باید مصرف قند خود را کاهش دهید و رژیم غذایی سرشار از قند باعث می شود نوع اولیه باکتری ها بنام استرپتوکوکوس موتانس رشد کرده و باعث ایجاد پلاک در دندان و التهاب لثه می شود.

بلافاصله بعد از استفاده از غذای شیرین حتما مسواک بزنید.

مقدار زیادی کلسیم در رژیم غذایی خود داشته باشید

برخی از تغییر رنگ دندان ها در اثر فرسایش مینای دندان و در معرض قرار گرفتن عاج زیر آن، که زرد رنگ است، ایجاد می شود. بنابراین ، هر اقدامی که برای تقویت مینای دندان انجام دهید، به سفید ماندن دندان ها کمک می کند.

غذاهای غنی از کلسیم ، مانند شیر ، پنیر و کلم بروکلی، از دندان های شما در برابر فرسایش مینای دندان محافظت می کند.

teeth whitening2 - 7 روش ساده برای سفید کردن طبیعی دندان ها در خانه

7.اهمیت مسواک زدن و استفاده از نخ دادن را دست کم نگیرید

برخی از تغییر رنگ دندان ها به طور طبیعی با افزایش سن ایجاد می شود،که عمدتا نتیجه آن تجمع پلاک در دندان است.

مسواک زدن و کشیدن نخ دادن به طور منظم به کاهش باکتری ها در دهان و جلوگیری از تجمع پلاک ها و در نتیجه به سفید ماندن دندان ها کمک کند.

خمیر دندان لکه ها را از روی دندان های شما پاک می کند و نخ دندان کشیدن باکتری هایی که منجر به ایجاد پلاک می شوند را از بین می برد.

نتیجه نهایی

چندین روش طبیعی دیگری وجود دارد که به سفید شدن دندان های شما کمک می کند اکثر این روش های خانگی لکه های سطحی روی دندان ها را پاک می کند.

با این حال، اکثر دندانپزشکان درمان های سفید کننده ای ارائه می دهند که بسیار قوی تر از این داروهای طبیعی است. آنها شامل سفید کردن دندان ها هستند که ممکن است برای تغییر رنگ شدید دندان موثرتر باشد. استفاده بیش از حد از هر محصول سفید کننده می تواند به دندان های شما آسیب برساند.

همیشه با دندانپزشک خود در مورد اینکه کدام روش برای شما مناسب تر است ، مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Main Menu