درمان جوش صورت؛ روش های خانگی موثر برای درمان آکنه

روش های طبیعی برای درمان جوش صورت

آکنه یکی از شایع ترین بیماری های پوستی در جهان است که تخمین زده می شود 85 of از جوانان را تحت تاثیر قرار دهد برای درمان جوش صورت سالیسیلیک اسید، نیاسینامید یا بنزوئیل پراکسی موثرترین محلول های آکنه هستند، اما گران هستند و عوارض جانبی نامطلوبی مانند خشکی، قرمزی و تحریک را می توانند داشته باشند، این باعث شده است که بسیاری از مردم برای درمان آکنه به دنبال درمان هایی خانگی و طبیعی باشند.

بسیاری از درمان های خانگی فاقد پشتوانه علمی هستند و تحقیقات بیشتری در مورد اثربخشی آنها مورد نیاز است. اگر به دنبال درمان های جایگزین هستید، هنوز گزینه هایی وجود دارد که می توانید آن ها را امتحان کنید.

این مقاله 13 درمان خانگی را برای آکنه بررسی می کند.

چه عامل باعث جوش می شود؟

هنگامی که منافذ پوست با چربی و سلول های مرده پوست مسدود می شود، بروز آکنه شروع می شود. هر منافذ به یک غده چربی متصل است، که یک ماده روغنی به نام سبوم تولید می کند. سبوم اضافی می تواند منافذ را ببندد و باعث رشد باکتری معروف به Propionibacterium acnes یا P. acnes شود.

گلبولهای سفید خون شما به P. acnes حمله می کنند که منجر به التهاب و آکنه پوست می شود. برخی از موارد آکنه شدیدتر از بقیه است، اما علائم رایج شامل جوش های سرسفید و سرسیاه و جوش است.

عوامل زیادی در ایجاد آکنه نقش دارند، از جمله :

ژنتیک

رژیم غذایی

فشار

تغییرات هورمونی

عفونت ها

درمانهای بالینی استاندارد موثرترین روش برای کاهش آکنه است، شما همچنین می توانید درمان های خانگی را امتحان کنید، اگرچه تحقیقات بیشتری در مورد اثر بخشی آنها مورد نیاز است، در زیر 13 درمان خانگی برای آکنه آورده شده است.

1. سرکه سیب

Acne treatment - درمان جوش صورت؛ روش های خانگی موثر برای درمان آکنه

سرکه سیب از تخمیر سیب یا آب بدون فیلتر سیب های فشرده تهیه می شود، مانند دیگر سرکه ها، این گیاه به دلیل توانایی خود در مبارزه با بسیاری از انواع باکتری ها و قارچ ها شناخته شده است.

سرکه سیب حاوی اسیدهای آلی مانند اسید سیتریک است که مشخص شده است P. acnes را از بین می برد. سرکه سیب با خواص منقبض‌ کننده خود مانند آبلیمو کمک می‌کند که چربی تجمع‌ یافته در منافذ پوستی بیرون رانده شود. تحقیقات نشان داده است سرکه سیب با خواص اسیدی خود pH سطح پوست شما را به تعادل می‌رساند و در این شرایط از رشد ارگانسیم های کوچکی که تمام این مشکلات را را پدید می آورد جلوگیری می کند. اسید لاکتیک موجود در سرکه، می تواند ظاهر زخم های آکنه را بهبود بخشد.

توجه به این نکته ضروری است که زیاده روی در استفاده از سرکه سیب بر روی پوست شما می تواند باعث سوختگی و سوزش یا خشکی شود پس به مقدار کم استفاده کنید و آن را با آب خوب رقیق کنید.

نحوه استفاده از آن

یک پیمانه سرکه را با 3 پیمانه آب مخلوط کنید (برای پوست های حساس از آب بیشتری استفاده کنید) پس از تمیز کردن پوست صورت مواد را به آرامی با استفاده از یک پنبه مشخصا روی نقاطی از پوست که مشکل دارند؛ بمالید. اجازه دهید 5 تا 20 ثانیه بماند و سپس با آب بشویید و خشک کنید این روند را 1 تا 2 بار در روز در صورت نیاز تکرار کنید.

خلاصه

اسیدهای عالی موجود در سرکه سیب باکتری های ایجاد شده را که باعث آکنه می شود را از بین می برد. استفاده از آن روی پوست ممکن است باعث خشکی و سوزش و سوختگی شود

2. مصرف مکمل روی

Acne treatment14 - درمان جوش صورت؛ روش های خانگی موثر برای درمان آکنه

روی یک ماده مغذی ضروری است که در رشد سلولی، تولید هورمون، متابولیسم و ​​عملکرد سیستم ایمنی نقش مهمی دارد و در مقایسه با سایر درمانهای طبیعی آکنه موثرتر است

تحقیقات نشان می دهد که افراد مبتلا به آکنه نسبت به افرادی که پوستشان بدون آکنه است سطح روی پایینی در خون خود دارند،مصرف مکمل روی بصورت خوراکی به کاهش آکنه کمک می کند.

حداکثر حد مجاز توصیه شده روی 40 میلی گرم در روز است ، بنابراین بهتر است از این مقدار تجاوز نکنید مگر اینکه طبق نظر پزشک باشد.

مصرف زیاد روی ممکن است عوارض جانبی از جمله درد معده و سوزش روده را ایجاد کند.

توجه داشته باشید که استفاده از مکمل روی، روی پوست تاثیر ندارد زیرا این مکمل از طریق پوست جذب نمی شود فقط باید بصورت خوراکی مصرف شود.

خلاصه

افراد مبتلا به اکنه پوستی نسبت به افرادی که پوست شفاف دارند سطح روی در خونشان کمتر است و طبق مطالعات انجام شده مصرف روی بصورت خوراکی بروز جوش صورت را کاهش می دهد.

3. ماسک عسل طبیعی و دارچین درست کنید

Acne treatment5 - درمان جوش صورت؛ روش های خانگی موثر برای درمان آکنه

حتما با خواص عسل آشنایی دارید. عسل به‌ عنوان ماده‌ای با خواص ضدعفونی‌کننده شناخته شده است و به از بین بردن عوامل میکروبی اطراف غدد چربی کمک می‌کند. وقتی میکروب‌ ها کاهش پیدا می‌کنند، سرعت بهبودی افزایش پیدا می‌کند. روش اول استفاده از خود عسل برای درمان جوش است.

نحوه‌ استفاده

یک اپلیکاتور پنبه ای استریل شده را در عسل طبیعی فرو ببرید و روی پوست بمالید و به مدت 30 دقیقه پوست را به حال خود بگذارید سپس با آب گرم بشویید.

عسل و دارچین توانایی مبارزه با باکتری ها و کاهش التهاب را دارند، و دو عامل محرک آکنه هستند؛ ترکیب عسل و عصاره پوست دارچین اثرات ضد باکتری دارد. حتی عسل به تنهایی می تواند رشد این باکتری ( P. acnes ) را مسبب اصلی بروز جوش است را مسدود کرده و از بین ببرد.

اگرچه ، این یافته لزوما به این معنا نیست که عسل به طور موثر آکنه را درمان می کند.

طبق مطالعات و بررسی ها استفاده از عسل بر روی پوست به همراه استفاده از صابون های ضد باکتریایی برای درمان جوش صورت موثرتر است.

در حالی که خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی عسل و دارچین ممکن است آکنه را کاهش دهد ، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.


طرز تهیه ماسک عسل و دارچین

2 قاشق غذا خوری عسل را با 1 قاشق چایخوری خوری دارچین مخلوط کنید تا به شکل خمیر درآید پس از تمی کردن صورت ماسک را بصورت بمالید و اجازه دهید 12 الی 15 دقیقه روی پوست بماند و سپس ماسک را از صورت بشویید و صورت خود را خشک کنید.

خلاصه

عسل و دارچین دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی هستند. آنها ممکن است به کاهش آکنه کمک کنند ، اما باز مطالعات بیشتری مورد نیاز است

4. درمان جوش صورت با روغن درخت چای

Acne treatment6 - درمان جوش صورت؛ روش های خانگی موثر برای درمان آکنه

روغن درخت چای یک روغن ضروری است و به دلیل توانایی خود در مبارزه با باکتری ها و کاهش التهابات پوستی مشهور است

روغن درخت چای درمان‌کننده حیرت‌انگیزی برای جوش‌های پوستی است و با خاصیت ضدباکتریایی به جنگ میکرب‌هایی می‌رود که مشکلات پوستی ایجاد می‌کنند و به‌ دلیل خواص تسکین‌ بخشی که دارد، قرمزی و وخامت جوش‌ها را کاهش می‌دهد. این درمان خانگی جوش صورت همچنین با خشک کردن جوش‌ها و کمودون‌های سرسفید، آنها را بهبود می‌دهد.

طبق یک مطالعه کوچک نشان داد شد افرادی که از پماد روغن درخت چای برای آکنه استفاده می کردند ، خشکی و سوزش کمتری را تجربه کردند. این افراد همچنین احساس رضایت بیشتری از درمان داشتند.

با توجه به اینکه آنتی بیوتیک های موضعی و خوراکی در صورت استفاده طولانی مدت برای آکنه می توانند مقاومت باکتریایی ایجاد کنند، روغن درخت چای ممکن است جایگزین موثری برای درمان جوش صورت باشد.

با توجه به اینکه روغن درخت چای بسیار قوی است، بنابراین همیشه قبل از استفاده روی پوست آن را حتما رقیق کنید.


نحوه استفاده از آن

یک قاشق روغن درخت چای را با مقداری آب رقیق کنید و گلوله پنبه ای را در مخلوط غوطه ور کنید کنید و بر موضع جوش بمالید بعد از 15 الی 20 دقیقه پوست خود را بشویید و در صورت تمایل از مرطوب کننده استفاده کنید این روند را 1 تا 2 بار در روز در صورت نیاز تکرار کنید.

روش دیگر: چند قطره از این روغن را در یک قاشق ژل آلورا مخلوط کنید و آن را روی جوش و سایر نقاط مشکل دار پوست بمالید و بعد از 20 دقیقه آن را بشویید.

خلاصه

روغن درخت چای خواص ضدباکتریایی و ضد التهابی دارد و استفاده از آن روی پوست اکنه را کاهش می دهد.

5. استفاده از چای سبز؛ ساده و موثر

Acne treatment6 1 - درمان جوش صورت؛ روش های خانگی موثر برای درمان آکنه

چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان است و نوشیدن آن برای سلامتی مفید است به دلیل وجود پلی فنول ها در چای سبز، این چای به مبارزه با باکتری ها و کاهش التهاب که دو عامل اصلی آکنه هستند کمک می کند.

نوشیدن چای سبز سطح قند خون و انسولین را کاهش می دهد، که می توانند در ایجاد آکنه نقش داشته باشند. همچنین استفاده از عصاره چای سبز بر روی پوست به طور قابل توجهی تولید سبوم و جوش را در افراد مبتلا به آکنه کاهش می دهد.

شما می توانید کرم ها و لوسیون هایی را که حاوی چای سبز هستند خریداری کنید، اما روش خانگی برای درمان جوش صورت با چای سبز ساده تر و طبیعی تر از کرم ها و لوسیون هاست.

نحوه استفاده از آن

چای سبز را به مدت 3 الی 4 دقیقه در آب جوش بریزید و اجازه دهید چای خنک شود و با استفاده از یک پنبه چاری را روی پوست خود بمالید و آن را در یک بطری اسپری بزیزید و در صورت نیاز روی پوست خود اسپری کنید سپس با آب آن را بشویید و پوست خود را خشک کنید.

همچنین می توانید بقیه برگهای چای را به عسل اضافه کرده و ماسک درست کنید.

خلاصه

چای سبزی سرشار از آنتی اکسیدان است که به مبارزه با باکتری و کاهش التهاب کمک می کند برخی تحقیقات نشان می دهد که استفاده از عصاره چای سبز بر روی پوست می تواند از بروز جوش صورت جلوگیری کند.

6.استفاده از ژل آلوئه ورا

Acne treatment7 - درمان جوش صورت؛ روش های خانگی موثر برای درمان آکنه

آلوئه‌ورا نه‌تنها با کاهش التهاب پوست احساسی عالی به شما می‌دهد، آزردگی و قرمزی جوش را از بین می‌برد و پوست‌تان را درخشان و صاف می‌کند.

آلوئه ورا یک گیاه گرمسیری است که برگ های آن ژل شفاف تولید می کند. از این ژل اغلب در لوسیون ها، کرم ها ،پمادها و صابون ها استفاده می شود.

این گیاه حاوی سالیسیلیک اسید و گوگرد است که هر دو به طور گسترده ای در درمان آکنه موثر است و معمولاً برای درمان بثورات، سوختگی و سایر بیماری های پوستی استفاده می شود. این ژل هنگامی که روی پوست استفاده می شود ، زخم ها ،سوختگی ها را خیلی سریع ترمیم می کند.

این ژل هنگامی که با مواد دیگر مانند کرم ترتینوئین یا روغن درخت چای ترکیب می شود، آکنه را بهبود بخشد.

طرز تهیه

ژل گیاه آلوئه ورا را با یک قاشق از گیاه بیرون بیاورید و مستقیما به عنوان مرطوب کننده روی پوست تمیز بمالید و 1 تا 2 با در روز این کار را تکرار کنید.

می توانید برگ ژل آلوئه ورا را از عطاری ها خریداری کنید و ژل آن را خارج کنید زیرا این برگ خالص و طبیعی است و هیچ گونه مواد افزودنی ندارد.

خلاصه

هنگامی که ژل آلوئه ورا روی پوست اعمال می شود زخم ها و سوختگی و التهاب را درمان می کند و برای افرادی که پوستشان مستعد جوش است موثر است.

7.مکمل روغن ماهی، راهکار ساده دیگری برای درمان جوش و آکنه

Acne treatment 1 1 - درمان جوش صورت؛ روش های خانگی موثر برای درمان آکنه

اسیدهای چرب امگا 3 چربی های سالمی هستند که فواید زیادی برای سلامتی دارند. شما باید این چربی ها را از رژیم غذایی خود دریافت کنید.

روغن ماهی حاوی دو نوع اصلی اسیدهای چرب امگا 3 است:

1.ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA)

2.اسید دوکوزاهگزانوئیک (DHA).

سطوح بالای EPA و DHA عوامل التهابی را کاهش می دهد، و می تواند خطر آکنه را کاهش دهد.

در یک مطالعه، 45 فرد مبتلا به آکنه روزانه مکمل های اسید چرب امگا 3 حاوی هر دو EPA و DHA دریافت کردند. پس از 10 هفته، آکنه افراد به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

همچنین می توانید با خوردن ماهی قزل آلا، ساردین، ​آنچوی، گردو، دانه چیا و دانه کتان آسیاب شده، اسیدهای چرب امگا 3 دریافت کنید.

8. کاهش استرس برای درمان آکنه

هورمونهای آزاد شده در طول دوره استرس ممکن است تولید سبوم و التهاب را افزایش داده و آکنه را بدتر کند استرس باکتری های روده را تحت تأثیر قرار دهد و باعث التهاب در سراسر بدن شود که می تواند با بروز آکنه ارتباط داشته باشد.

برخی از روش های آرامش بخشی آکنه را بهبود بخشد، اما تحقیقات بیشتری باید انجام شود.آرامش به تعادل هورمون ها و باکتری های روده مربوط به تولید روغن و التهاب کمک می کند.


راههای کاهش استرس

بیشتر بخوابید

فعالیت بدنی انجام دهید

یوگا تمرین کنید

مدیتیشن کنید

نفس عمیق بکشید

9. به طور منظم ورزش کنید

ورزش کردن جریان گردش خون سالم را افزایش می دهد، افزایش جریان خون به تغذیه سلول های پوست کمک می کند و با تنظیم هورمون ها، استرس و اضطراب را برای جلوگیری و بهبود آکنه کاهش می دهد.

ورزش کردن منظم می تواند: سطح قند خون را کنترل کند، عملکرد مغز و سلامت قلب و خواب را بهبود بخشد. میل جنسی را افزایش دهد و وزن را کنترل کند و برای سلامت ماهیچه ها و استخوان ها بسیار مفید است.

ورزش می تواند شامل پیاده روی، دویدن و بلند کردن وزنه و … باشد.

بیشتر بخوانید: 10 فایده ورزش منظم

10. درمان جوش صورت با خیار

Acne treatment52 - درمان جوش صورت؛ روش های خانگی موثر برای درمان آکنه

خیار سرشار از پتاسیم و ویتامین‌هایی چون ویتامین A ،C و E است. علاوه‌ بر این خیار دارای خواص خنک‌کنندگی و تسکین پوست است. در کشورهای خاورمیانه و آسیایی آب خیار برای خنک کردن بدن و پوست‌، درمانی متمایز به شمار می‌رود. آب خیار همچنین برای ترمیم پوست مفید است و به‌ویژه زمانی که روی پوست به کار رود، در کاهش التهاب پوستی نقش دارد.

نحوه استفاده

خیار را خرد کنید

می‌توانید با خیار یک ماسک صورت برای جوش درست کنید. ماسک خیار را به مدت ۱۵ دقیقه روی صورت قرار دهید؛ سپس با آب گرم بشویید. این کار به تمیزی آلودگی‌ها و باکتری‌ها از مجاری پوست کمک می‌کند.

نتیجه نهایی

آکنه یک مشکل شایع با تعدادی از علل زمینه ای است. متخصصان معتقدند که درمانهای معمولی مانند سالیسیلیک اسید، نیاسینامید یا بنزوئیل پراکسید هنوز موثرترین هستند، اگرچه ممکن است برخی از آنها تحریک کننده باشند.

بسیاری از مردم درمان طبیعی را امتحان می کنند؛ اکثر داروهای خانگی برای آکنه از نظر بالینی موثر نیستند، اما به عنوان گزینه های درمانی جایگزین در دسترس هستند.

با این وجود در صورت داشتن آکنه شدید با یک متخصص پوست مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Main Menu